neděle 12. března 2017

KNK 16 | Rick Riordan: Prokletí Titánů (Percy Jackson a Olympané #3)

Vážně nedoporučuji číst názorokec ani knihu před přečtením předchozích dílů. A že ty díly za to stojí!

Myslím, že nemusím připomínat konec minulého dílu. Ten byl dosti šokující i na mě, jestli jste ale očekávali něco zbrusu nového, nějaké velké BUM, je možné, že se setkáte se zklamáním. Na druhou stranu, svým způsobem byla kniha i lepší než předchůdkyně.


Název: Prokletí Titánů
Autor: Rick Riordan (GoodreadsČBDB)
Série: Percy Jackson a Olympané (3. díl z 5)
Originální název: The Titan's Curse
Rok vydání: 2007 (v ČR 2010)
Počet stran: 336
Nakladatelství: Fragment
Překlad: D. Chodilová


Kniha začíná snahou Percyho, Grovera, Annabeth a Thalie (já vás varovala, abyste názorokec před přečtením Moře nestvůr nečetli!) přivést dva nové polokrevné - Nica a Biancu di Angelovi - do Tábora. Jejich plány ale zase zmaří nestvůra, a to ne jen tak ledajaká. Shodou náhod (nebo možná ne tak úplně) jim na pomoc přispěchaly Lovkyně pod vedením Artemis. Ta je však krátce poté opustí, aby mohla pokračovat ve stopování jakési velké, zlé, mocné nestvůry. Přinejmenším to tak podala.

Mezitím se ale bohužel stane, že Annabeth zmizí. Jako by to nebyla katastrofa sama o sobě, zdá se, že bohyně Artemis se dostala do nesnází. Ta bohyně, která se zimního shromáždění bohů zúčastnit musí, protože jestli někdo dokáže vyburcovat bohy k akci proti vzestupu Titánů, je to ona. Moc času do zimního slunovratu nezbývá, a tak nezbývá než se opět vydat na výpravu. Percy, který na výpravě vítaný není, neváhá, a jde zachránit Artemis. Nebo spíše Annabeth, mrk mrk...

Jednou ze změn je třeba to, že se děj odehrává v zimě na rozdíl od předchozích dílů odehrávající se v létě. Ano, Tábor polokrevných v zimě. Nemělo to ale nijak velký význam v ději, jen mi to připadalo dost zajímavé na zmínku.

Dále - spousta nových postav, které byly rozhodně pozitivní novinkou. Nemám na mysli jenom Thalii, ale i Zoe Večernici, di Angelovy a dokonce i Rachel, která pak bude mít v dalších dílech i větší roli.

Zdálo se mi i, že autor se v psaní zlepšil, co se týče návaznosti jednotlivých kapitol. Už tu nebyly podivné odbočky od příběhu a uvažování hrdinů už nabíralo větší logiku. Autor už neskákal od jednoho dobrodružství k druhému a všechno plynulo tak nějak plynule. Takže se už nekonaly přeměny na morčata, protože na ostrově uprostřed oceánu narazili na lázně a řekli si: „Lázně jen tak na okraji světa? Proč ne!".

K plusům připočítávám i to, že byl autor schopný oželet nějakého toho hrdinu. Čili ho zabít. Jasně, nezní to zrovna jako super klad, připadalo mi ale, že příběh už nemá tolik nádechu pohádkovitosti. Šli na výpravu, zachránili svět, všichni se šťastně vrátili. No, tak tady se šťastně všichni nevrátili. Nemusíte si ale před čtením připravovat třináct balení kapesníčků, až tak srdcervoucí to nebude. Teď se ale jaksi nemůžu rozhodnout, zda to je dobře či není.

Jako každá jiná kniha má i tato nějaké to minus. A sice děj působící, jako by jej autor psal podle nějakého vzorce. Minule jsem to pominula s tím, že mi to ani nevadilo, teď už mi to ale lehce lezlo na nervy. Je tu opět výprava, je tu opět časový limit, do kterého ji musí stihnout, je tu opět proroctví nevěštící jednoduchoučkou cestu. Připomíná vám to něco? Možná tu jsou nové prvky a větší logičnost, přesto je cítit příliš velká podoba s minulými knihami.


A ještě takovou maličkou drobnost, již bych ráda zmínila. Přebal. Z celé série je to první kniha, která se mi do rukou dostala z knihovny s přebalem. A ačkoli vím, že 7 let strávených v knihovně knize moc na kráse nepřidá, obzvlášť, když knihovna často přilepuje přebaly k vazbě (jak já ten zvyk nenávidím!), strašně mě rozpadající se přebal štval. Je sice pěkné, že na knize stále byl, ale ta odlupující barva (černá, jen tak pro zajímavost) se prostě neustále odlupovala, až jsem knize obětovala obal z pracovního sešit na češtinu. Viz fotografie (bez obalu, ten se nepříjemně leskl).

I tak nemůžu knize dát méně než 3,5 hvězdičky, možná 4. Zkrátka něco mezi tím (aneb když ani půlené hvězdičky nevystačí, ale tvoření 3,75 hvězdičky je moc složité).


0 komentářů:

Okomentovat

Díky za koment! Jsi úžasný člověk!